close
Philippine Leaf Awards Logo (widen)

The Philippine Leaf Awards proudly announces the finalists for LEAF THEATER 2019. This covers performances from October 1, 2018 to November 30, 2019.

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MUSICAL

Kim Molina (Rak of Aegis 7/PETA)
Joanna Ampil (Waitress/Atlantis Theatrical)
Shiela Valderrama – Martinez (Passion/Philippine Opera Company)
Aicelle Santos (Himala/9 Works Theatricals)
Krystal Kane (Spring Awakening/Ateneo Blue Repertory)
Tanya Manalang (Ang Huling El Bimbo/Full House Theater Co./Resorts World)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MUSICAL

Sandino Martin (Spring Awakening/Ateneo Blue Repertory)
Vien King (Passion/Philippine Opera Company)
Arman Ferrer (Mabining Mandirigma /Tanghalang Pilipino)
Gian Magdangal (Ang Huling El Bimbo/Full House Theater Co./Resorts World)
David Ezra (Mabining Mandirigma/Tanghalang Pilipino)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS
IN A FEATURED ROLE (MUSICAL)

Bituin Escalante (Waitress/Atlantis Theatrical)
Marriela Munji Laurel (Binondo/MA-Yong Foundation)
Carla Guevara-Laforteza (Ang Huling El Bimbo/Resorts World)
Maronne Cruz ( Waitress/Atlantis Theatrical)
Bernadette Mamauag (Noli Me Tangere The Opera/J&S Production)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR
IN A FEATURED ROLE (MUSICAL)

Nino Alejandro (Waitress/Atlantis Theatrical)
Rody Vera (Rak of Aegis 7/PETA)
Vince Lim (Rak of Aegis 7/PETA)
Bibo Reyes (Waitress/Atlantis Theatricals)
Juancho Gabriel (Spring Awakening/ Ateneo Blue Repertory)

OUTSTANDING ENSEMBLE CAST FOR A MUSICAL

Spring Awakening (Ateneo Blue Repertory)
Binondo, A Tsinoy Musical (MA-Yong Foundation)
Ang Huling El Bimbo (Full House Theater Co./Resorts World)
Mabining Mandirigma (Tanghalang Pilipino)
Rak of Aegis 7/(PETA)

OUTSTANDING MUSICAL DIRECTOR

Ejay Yatco (Mabining Mandirigma/Tanghalang Pilipino)

Von de Guzman (Binondo, A Tsinoy Musical/MA-Yong Foundation)
Eugene Belbis (Sleeping Beauty/Kids’ Act Philippines Inc)
Herminigildo Ranera (Noli Me Tangere, The Opera/J&S Production)
Jesse Lucas (Roses for Ben/Artist Playground)

OUTSTANDING DIRECTOR FOR A MUSICAL PRODUCTION

Ed Lacson (Himala/9 Works Theatricals)
Chris Millado (Mabining Mandirigma/Tanghalang Pilipino)
Missy Maramara (Spring Awakening/Ateneo Blue Repertory)
Dexter Santos (Ang Huling El Bimbo/Resorts World)
Jerry Sibal/Jose Jeffrey Camanag (Noli Me Tangere, The Opera/ J&S Productions)

************

OUTSTANDING PLAY

Ang Dressing Room (Dulaang UP)
Katsuri (Tanghalang Pilipino)
Alyas July (Dulaang Filipino/CSB)
Nana Rosa (Dulaang UP)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS

Missy Maramara ( Stop Kiss/Music Artes)
Bibeth Orteza (Dolorosa/Tanghalang Ateneo)
Peewee O’Hara (Nana Rosa/Dulaang UP)
Delphine Buencamino (If He Doesn’t See Your Face/Arete Productions)
Jill Pena (Dancing Lessons/Twin Bill Theater)
Jenny Jamora (Stop Kiss/Music Artes)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR

Roeder Camanag (Ang Dressing Room/Dulaang UP)
Marco Viana (Katsuri/Tanghalang Pilipino)
Jonathan Tadioan (Katsuri/Tanghalang Pilipino)
Ron Capinding (Dolorosa/Tanghalang Ateneo)
Brian Matthew Sy (If He Doesn’t See Your Face/Arete Productions)
Randy Villarama (Dancing Shoes/Twin Bill Theater)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTRESS
IN A FEATURED ROLE

Stella Canete (Ang Bahay ni Bernarda Alba/Dulaang UP)
Sherry Lara (Coriolano/Tanghalang Pilipino)
Joan Cabunag (Alyas July/Dulaang Filipino)
Krystle Valentino (Nana Rosa/Dulaang UP)
Jannah Baniasia (Ang Dakilang Teatro ng Daigdig/ CSB School of Design)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ACTOR
IN A FEATURED ROLE

Brian Matthew Sy (Coriolano/Tanghalang Pilipino)
Norman Penaflorida (Nakakapagpabagabag/Artist Playground)
Mitoy Sta Ana (Ang Dressing Room/Dulaang UP)
Seth Dela Llana (Alyas July/Dulaang Filipino/CSB)

OUTSTANDING ENSEMBLE CAST

Ang Dressing Room (Dulaang UP)
M. Butterfly National Tour (Frontrow Entertainment)
Alyas July (Dulaang Filipino/CSB)
Manila Notes(Tanghalang Pilipino/Japan Foundation)
Katsuri (Tanghalang Pilipino)
Marat/Sade (UP Dulaang Laboratoryo)

OUTSTANDING DIRECTOR

Carlitos Siguion Reyna (Katsuri/Tanghalang Pilipino)
Alexander Cortez (Ang Dressing Room/Dulaang UP)
Riki Benedicto (Alyas July/Dulaang Filipino/CSB)
Francis Matheu (Dancing Lessons/Twin Bill Theater)
Ed Lacson Jr. (Stop Kiss/Music Artes)
Joy Cerro (Marat/Sade, UP Dulaang Laboratoryo)

OUTSTANDING EMERGING PERFORMANCE ART (Musical or Non Musical)

Mural (Uyat Artista/Jocson College CLDCAS)
Tao Po (Rise Up/Juana Change Movement)
La Luna Roja (Fundacion Centro Flamenco)
The Weight of Words (Black Canvas Theater)

OUTSTANDING PERFORMER IN AN EMERGING PERFORMANCE ART

Elle Ocampo (Mural/Jocson College/CLDCAS)
Mae Paner (Tao Po/Rise Uo/Juana Change Movement)
Tami Monsod (La Luna Roja/Fundacion Centro Flamenco)
Abner Delina Jr. (The Weight of Words/Black Canvas)

OUTSTANDING DIRECTOR EMERGING PERFORMANCE ART

Leo Rialp (La Luna Roja/Fundacion CentroFlamenco)
Ed Lacson Jr (Tao Po/Rise Up/Juana Change Movement)
Jayson Gantan Pabalan (Mural/Uyat Artista/Jocson College CLDCAS
Abner Delina Jr. (The Weight of Words/Black Canvas)

OUTSTANDING PRODUCTION FOR CHILDREN

Tigmamanukin (Artist Playground)
Sleeping Beauty (Kids Acts Philippines Inc.)
Hanggang Isang Araw (UP Dulaang Laboratoryo)
Nia & Anwar/The Whale Shark Tale (Gloria Fantasyland/Dapitan)

OUTSTANDING CULTURAL/THEATER GROUP

Uyat Artista (Angeles City)
Tanghalang Sandaang Pulo (Alaminos Pangasinan)
Aklan Performing Arts Network (Western Visayas)
Kanlaon Theater Guild (Negros Occidental)
Barasoain Kalinangan (Malolos Bulacan)

OUTSTANDING SCENOGRAPHY

Nia and Anwar/The Whale Shark Tale/ Gloria Fantasyland
Katsuri/Tanghalang Pilipino
Alyas July/Dulaang Filipino CSB
Himala/9 Works Theatricals
Hanggang Isang Araw (UP Dulaang Laboratoryo)

BEST SPECIAL EVENTS

Imbukada (Belison, Antique)
70th Anniversary PESA (Phil Electronic Suppliers Assoc)
San Miguel Yamamura Packaging Conference
Pinoy Playlist, BGC
Koryo Mindanao

BEST SPECIAL EVENTS DIRECTOR

Noel Maximo (San Miguel Yamamura Packaging Corp Conference)
Rodel Mercado (70th Anniversary, Federation of Electrical Suppliers)
Basilidas Pilapil (Koryo Mindanao)
Peter Macrohon (Imbukada)

 

THE AWARDING CEREMONY IS SET ON FEBRUARY 8, 2020 (SATURDAY)
at CARLOS P. ROMULO AUDITORIUM RCBC PLAZA, MAKATI CITY, 2 PM – 5 PM

Tags : awardsFinalistsLeaf TheaterLeaf Theater 2019Philippine Leaf Awardsphilippine theater
Orly S. Agawin

The author Orly S. Agawin

Orly has been writing for The Jellicle Blog since 2008. He is a training and development consultant by day and an art enthusiast by night. He lives in Parañaque with his mom.

Leave a Response


Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/jellicle/public_html/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 426

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/jellicle/public_html/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 426